Milyen naplóformát válasszak? - a naplóírásról 2.
Az előző írásom a naplóírás hasznairól, előnyeiről szólt. Hogy gyakorlati tippet adjak, összegyűjtöttem mindazon naplóformákat, amelyeket ismerek, próbáltam, és megosztom a velük kapcsolatos személyes élményeimet is. Ha keresed a számodra megfelelő naplóformát, figyeld meg, mi szólít meg az alábbiakból (és az is lehet, hogy valami más formát találsz ki). Amit mindenképpen javaslok kezdőknek: köteleződj el egy hónapig, és írj napi-kétnapi rendszerességgel. Ha nem vagy gyakorlott, adj időt magadnak, amíg belejössz és ráérzel. És remélem, ráérzel arra, hogy is teremthetsz magad számára levegőt, teret és nyugalmat. Ha gyakorlott vagy, akkor tudod, miről beszélek :)
A NAPLÓ FORMÁI
Sokféle napló létezik. Az én kedvenc naplóimat az alábbi képen láthatod. Bizonyára mindenki hallott már álomnaplóról, vagy hálanaplóról, de hogy is helyezzük el ezeket?
Az én rendszerezésem szerint az alábbi naplótípusok léteznek (amelyekről tudok):
1, Személyes napló - amelyben mint egy haladási naplóként a saját életem tanújává szegődök, reflektálok, és a számomra jelentős megéléseket, érzéseket, tapasztalásokat és vágyott irányokat őszintén feltárom, lejegyzem különösebb struktúra nélkül a szembenézés igényével. Az én aktuális személyes naplóm a lenti képen a jobb szélső. Számomra fontos, hogy szép, igényes füzetet válasszak, amit minden alkalommal öröm kinyitnom. Ennek lassan a végére érek, hamarosan újat kell beszereznem.
Ha ihletet szeretnél kapni, nézz be ide: egy évig vezettem az Egy coach vallomásai című blogot, mintegy nyílt naplóként a belső világomról. Az én naplóim valahogy így néznek ki.
2, Tematikus napló - amelyben valamilyen témával kapcsolatosan készítek rendszeres feljegyzéseket:
- Utazási napló, amit jó visszaolvasni. Én régebben (a gyerekek előtti időkben) rendszeresen írtam ilyet a hosszú, többhetes utazások során, amikor Izraelben, Ázsiában vagy Dél-Amerikában jártam, és e-mailben osztottam meg a Kalandornő kalandjai címmel azokkal, akik közel álltak hozzám. Ma is jó visszaolvasni ezeket és újra megélni, milyen kulturális sokkban és milyen kalandokban volt részem.
- Álomnapló, ahol lejegyzem ébredés után az álmaimat. Én fiatal felnőttként vezettem ilyet, egy rövid ideig rendszeresen, majd változó intenzitással. Érdekesnek tartom az álmokkal való munkát, de ma már leginkább az üzenetük érdekel, amit mostanában egy pszichológus által összeállított álomfejtő kártya segítségével fejtegetek.
- Hálanapló, ahol a jelenlétemet, tudatosságomat és pozitív szemléletemet úgy fejlesztem, hogy napi szinten lejegyzem azt a legfőbb néhány dolgot, amiért aznap hálát érzek. Én akkor vezettem ilyen naplót, amikor kifejezetten nehéz életszakaszban voltam, és énerősítésre, valamint pozitív szemléletre volt szükségem, nagyon gyorsan és jól hatott rám. Ha nehezebb napjaim vannak, este az ágyban szoktam végiggondolni, hogy mi az, amiért mindezek ellenére ma mégis hálás vagyok.
- Szakmai identitást előtérbe helyező napló, például a coach hajónaplója, amibe én például rendszeresen írok az üléseimmel kapcsolatos megéléseimről, a megadott kérdések mentén, és szakmai és személyes önreflexiók által formálom coach identitásomat azzá, aki ebben a szakmában lenni szeretnék, azzá, amit ebben a szakmában képviselni szeretnék. Nagyon örülök, hogy újfent be tudtam szerezni ezt a sokáig elérhetetlen naplót. Ha te is coach vagy, szeretettel ajánlom, még 24 db van készleten (és nem kapok jutalékot az ajánlásért :) ).
- Önismereti napló, ami az életszakaszokból életszakaszokba való átmenetek, azaz a normatív krízisek idején lelkileg segít eligazodni, és támogat, hogy az ismeretlenben, az átstrukturálódó életünkben jófajta, önazonos irányt kapjunk. Ilyen a (Meny)asszonynapló - a tudatos párkapcsolatért és ilyen a Kismamanapló a tudatos várandósságért - ezeket a naplókat a témában jártas, általam nagyra tartott szakemberek segítségével állítottam össze, és jelentettem meg magánkiadásban, sok üres hellyel, amit az olvasó/felhasználó tölt ki. Ezek a naplók még rendelhetőek.
- Egy ismerősöm, aki az előző bejegyzésemet olvasta, megosztotta, hogy éppen "pénzügyi terápiás és teremtő naplót" kezdett vezetni. A napló témájának, fókuszának csak az egyéni kreativitás és érdeklődés szab határt. :)
- Operatív napló, ami az átmeneti időszakok cselekvésein, fő lépésein vezet végig, nem pedig a lelki utazáson. Különösen azoknak lehet ez hasznos, akik szétszórtak és nem olyan jó szervezők. Ebből is többféle érhető ma már el mind a várandósság, babavárás, gyermekágyas időszak, mind az esküvőszervezés területén. De a Flying Tiger boltjaiban legutóbb pénzügyi beosztást támogató naplót vettem egy kedves barátomnak.
3, Kreatív napló - amelyben valamilyen alkotás által, rajzzal, montázzsal, képregényként örökíthetsz meg egy-egy jelentős eseményt, megélést, vagy akár utazást. Még a fotókönyveket is ide lehet sorolni szerintem, ha a készítője tölt időt azzal egy program helyett, hogy a sok fotót átválogassa és strukturálja.
Először Kubában találkoztam ezzel, akkor még nem értékeltem olyan nagyon azt, ahogy egy idős házaspár ücsörgött és festette a gyönyörű vinalesi tájat. Később európai múzeumokban és Közép-Amerikában láttam főleg fiatalokat, akik egy kis füzetbe gyorsan leskiccelték a látványt.
Én magamnak egy bő éve fedeztem fel ezt a lehetőséget anyaként: olyan eszközt kerestem, ami segíthet a gyerekeimnek és nekem is, de leginkább együtt jelen lennünk ott, ahol vagyunk. Egy ecsetfilc-készlet, pár rajztömb, és már készen is van az utazó szettünk. Az alábbi képen egy ilyen rajzot örökítettem meg. Ezekre a pillanatokra, élményekre nagyon mélyen emlékszem, ahogy a gyerekek is: fantasztikus, ahogy egy látvánnyal órákat töltünk, és megfigyeljük a részleteket: mindenki azt, ami őt érdekli. Azt is különösen kedvelem, ahogy később ezeket megosztjuk egymással és egymáséról beszélgetünk. Mintha be is pillantanánk egymás világába.
4, Ventillációs napló - ahogy rendezgetem a naplótípusokat, ez mindenképp külön kategóriába kéredzkedik, hiszen ez az a naplófajta, ami elsősorban nem a reflexiót, rálátást szolgálja, hanem annak a megismerését, hogy az elménk hogyan vándorol gondolatról gondolatra. Free flow writing - mondhatnám így is, azaz a gondolatok szabad áramlásának lejegyzése. Ez a forma az én látóterembe először a mozgásos önismereti módszerek kiegészítő, hatásos elemeként került.
Érzelmileg különösen megterhelő időszakban, ahol haraggal, dühvel, méreggel vagyunk átitatva, nagyon hasznos lehet. Elkerülhető a szőnyegalásöprés, a lenyelés. De kreatív időszakokban is hasznos, mintegy egyszemélyes brainstormingként szolgál. Az általam kipróbált formát Palya Bea ihlette egyik hírlevele által, ahol a szerkesztetlen írást ajánlotta, és én ezt azóta többször kipróbáltam, nagyon jólesően.
Ebbe a kategóriába tartozik az EMK-ból merített sakálfüzetem is, amit Szentpéteri Julianna tanárom javaslatára vezetek. Ennek az a lényege, hogy szintén szerkesztetlenül leírom az ítéletet, vagy káromkodást, ami éppen a fejemben hallatszik, vagy ami napok óta beragad, és nem hagy nyugodni (azaz meghallgatom magamat), majd magyarról magyarra lefordítom az EMK 4 lépése mentén (megértem magamat), így jutok közelebb a saját megérintődésemhez: a történéshez, az érzéseimhez és a mindezek mélyén lapuló valódi szükséglethez. Így válok képessé a másik hibáztatása helyett magamat látni, és a felelősséget a kezembe venni, és megoldási lehetőségeket felvázolni: kérni magamtól vagy másoktól.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése